فعالیت ۲۴ ساعته تحقیقاتی در مرکز تحقیقات کشاورزی واحد علوم و تحقیقات

امکان فعالیت ۲۴ ساعته تحقیقاتی در مرکز تحقیقات کشاورزی واحد علوم و تحقیقات فراهم شد‌

۳۱ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۵:۲۳ کد خبر : ۶۳۰۳ اخبار
تعداد بازدید:۲۰۱
دکتر زرین نیا گفت: امکان فعالیت ۲۴ ساعته علمی و تحقیقاتی برای دانشجویان، محققان، شرکت و دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور در مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی سربندان واحد علوم و تحقیقات فراهم شده است.

 

دکتر زرین نیا گفت: امکان فعالیت ۲۴ ساعته علمی و تحقیقاتی برای دانشجویان، محققان، شرکت و دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور در مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی سربندان واحد علوم و تحقیقات فراهم شده است.

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات دکتر وحید زرین نیا سرپرست مجتمع تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی سربندان این واحد، به بهره برداری از مجتمع تحقیقاتی کشاورزی و منابع طبیعی واحد علوم و تحقیقات که به تازگی به دست آیت الله هاشمی رفسنجانی صورت گرفت اشاره کرد و ادامه داد: واحد علوم و تحقیقات به عنوان واحدی پیشرو در تولید علم و کاربردی کردن آن بوده و دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی این واحد نیز به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دانشکده های این واحد تاکنون نقش موثری در عرصه صنعت کشاورزی و منابع طبیعی کشور داشته است.

دکتر زرین نیا با بیان اینکه مجتمع تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی واحد علوم و تحقیقات منحصربه فرد و در حال تجهیز به پیشرفته ترین امکانات روز دنیا است، تصریح کرد: مأموریت این مجتمع در برگیرنده پژوهش های هدفمند، حمایت از افراد کارآفرین و صاحبان طرح ها و ایده ها مبتنی بر فناوری های نوینی است که از قابلیت اقتصادی، تجاری شدن و حل مشکلات کشور در کشاورزی و منابع طبیعی برخوردار باشند.

وی، راه اندازی مرکز رشد شرکت های فناور کشاورزی، اجرای طرح های تحقیقاتی کاربردی و توسعه ای همسو با نیاز های کشور، همکاری در تبیین برنامه ها و استراتژیهای پژوهشی، علمی و فناوری کشور را از جمله اهداف این مجتمع برشمرد و تصریح کرد: ارتقاء ظرفیت های تحقیقاتی از طریق جلب مشارکت پژوهشگران دانشگاهی و صنعتگران، برقراری ارتباط با دانشگاه ها، موسسات تحقیقاتی و آموزشی داخلی و خارجی از طریق مبادله اطلاعات و اجرای طرحهای تحقیقاتی مشترک، جذب دانشجویان تحصیلات تکمیلی بخصوص دکتری پژوهش محور از دیگر اهداف مورد توجه این مجتمع است.

سرپرست مجتمع تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی سربندان واحد علوم و تحقیقات اضافه کرد: سازماندهی و اجرای همایش های علمی و پژوهشی داخلی و بین المللی، برگزاری کارگاه های پژوهشی، انتشار گزارشات تحقیقاتی، کتب و نشریات، بومی سازی فناوری های موجود در عرصه کشاورزی و منابع طبیعی از دیگر اهداف مجتمع تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی واحد علوم و تحقیقات است.

به گفته دکتر زرین نیا حمایت از پژوهش های کاربردی و فراهم کردن شرایط لازم برای معرفی دانشجویان تحصیلات تکمیلی به بازار کار از طریق تأسیس شرکتهای دانش بنیان، ارائه مشاوره بصورت حضوری و آنلاین به اشخاص حقیقی و حقوقی براساس نتایج فعالیت های علمی و پژوهشی انجام شده از رسالت های راه اندازی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی سربندان واحد علوم و تحقیقات است.

وی افزود: در حال حاضر ۱۱ آزمایشگاه فتوشیمی، میکروبیولوژی کشاورزی، صنایع چوب و کاغذ، نماتولوژی، آبزیان و فرآوری، ژنومیکس و پروتئومیکس، کشت و بافت، علوم دامی، باغبانی، علوم آب و خاک و کیلینک گیاه پزشکی برای این مجتمع در نظر گرفته شده که در حال تجهیز بر اساس پیشرفته‌ترین امکانات روز دنیاست.

دکتر زرین نیا همچنین به راه اندازی کلینیک گیاهپزشکی تخصصی اشاره کرد و گفت: با توجه به گستردگی سطح زیر کشت محصولات زراعی و باغی و تنوع محصولات گلخانه ای در شهرستان دماوند، مجتمع تحقیقاتی کشاورزی و منابع طبیعی تصمیم به راه اندازی یک کلینیک گیاهپزشکی گرفته که با ارائه خدمات به صورت حضوری و آنلاین این امکان را برای کشاورزان، باغداران و گلخانه داران منطقه فراهم می‌اورد تا با مراجعه به این کلینیک توصیه های لازم برای کنترل آفات و بیماری های گیاهی محصولات خود را دریافت کنند.

سرپرست مجتمع تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی واحد علوم و تحقیقات با اشاره به آزمایشگاه میکروبیولوژی کشاورزی، ادامه داد: این آزمایشگاه به شناسایی و کنترل میکروبهای بیماری زای محصولات زراعی، باغی و گلخانه ای که امروزه عامل خسارات عمده ای در بخش کشاورزی و منابع طبیعی ایران و سایر کشورهای جهان هستند می پردازد.

وی با بیان اینکه امروزه کشاورزی نوین برپایه مطالعات ژنتیکی استوار است، تصریح کرد: آزمایشگاه ژئومیکس و پروتئومیکس مجتمع تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی واحد علوم و تحقیقات با تجهیزات

پیشرفته خود می تواند به محققان و پژوهشگران در امر شناسایی، ارزیابی تنوع حشرات و عوامل میکروبی، دستورزی ژنتیکی به منظور ایجاد ارقام مقاوم نسبت به آفات و بیماری های گیاهی کمک کند.

دکتر زرین نیا با اشاره به آزمایشگاه کشت و بافت و یک شرکت دانش‌بنیان مصوب در این ارتباط، افزود: در این آزمایشگاه به بررسی روشهای تولید و پرورش گیاهان نادر تنها با داشتن بخشی از بافت آن گیاه پرداخته می شود که بر این اساس و طبق برنامه ای منسجم و مصوب در قالب یک شرکت دانش بنیان به دنبال تولید ۹۰ هزار اصله نهال از طریق کشت بافت هستیم.


۳۴ رای